A farsang...
BB 2007.01.06. 06:15
Maszkos alakoskodsok, Falufeljr menet, Blok, tncmulatsgok, Farsangi kszntk, A farsang ms npeknl,...
A farsang
A farsang hossza vrl-vre vltozik, mivel zrnapja a hsvt idpontjhoz ktdik. Vzkereszttl (janur 6.) a hsvtot megelz 40 napos nagybjt kezdetig, azaz hamvazszerdig tart. Farsang a tavaszvrs pogny kori, igen vltozatos kpet mutat nnepeibl ntt ki, gyakorlatilag a zajos mulatozs, a trfacsinls, bolondozs, eszem-iszom s az advent lezrulsval, a prkeress, udvarls idszaka. Magyarorszgon a farsangi szoksok a kzpkorban honosodtak meg, s szmos idegen np hatsa rvnyeslt bennk. A vrosi polgrsg elssorban a nmet hagyomnyokat vette t (erre utal az elnevezs is az olasz "carneval" helyett), mg az arisztokrcia krben az itliai s francia szoksok terjedtek inkbb el. De fellelhetk pogny germn vagy ppen kori grg, rmai motvumok is. Maga a sz nmet eredet, "faseln" jelentse fecsegni. Ebben az idszakban mr az kori Rmban is rendeztek larcos felvonulsokat, zens tncmulatsgokat, gynevezett Saturnalia nnepet, a tltemets-tavaszvrs jegyben. A mulatsgok egy ll htig tartottak, a szegnyeket megvendgeltk, a csaldtagok ajndkokat adtak egymsnak. Ilyenkor rendeztk a kedvelt gladitor viadalokat is. Latin nyelvterleten a 'carneval' sz a farsang megfelelje, jelentse a hs elhagysa. Ms magyarzatok szerint azt a dszes szekeret neveztk carrus navalisnak, amelyet egykoron vidm, larcos menet tolt vgig Rma utcin, innen a karnevl elnevezs.
Maszkos alakoskodsok
Magyarorszgon mr Mtys korban divatban voltak bizonyos itliai mintkat kvet larcos mulatsgok, st II. Lajos udvarban harci jtkokat is rendeztek. Az egyhz kezdetben rossz szemmel nzte a fkevesztett mulatozst, az rdg mvnek tartotta s ldzte is. Temesvri Pelbrt ferences szerzetes 1502-ben szletett prdikcijban a kvetkezkpp r: " jaj, ezekben a napokban hny keresztny ember fordul a kegyelem vilgossgbl a sttsg cselekedeteihez, vagyis a torkossghoz, az iszkossghoz, a bujlkodshoz. Az effle emberek a farsangban az istenknek vlasztjk az rdgt, amit larcos mulatsggal, fajtalan nekekkel dicstenek megvetvn a Krisztust." Dacra az egyhzi tiltakozsnak, a farsang idszaknak megnneplst nem tudtk visszaszortani. Annak si, pogny gykerei, melyek szoros kapcsolatban llnak a termkenysg, bsg varzslssal, a tl elmlta felett rzett rmmel, a tavasz bekszntt siettetni szndkoz rtusokkal ersen ltek a np hagyomnyaiban. Farsang nnephez ktdik Magyarorszgon a npi sznjtszs kialakulsa. A klnfle maszkos alakoskodsokbl nttek aztn ki a klnfle dramatikus jtkok, amelyekben tipikus alakokat szemlyestettek meg. Ilyenek voltak a cigny, a betyr, a koldus, a vndorrus, a menyasszony, vlegny. Kedvelt volt a frfi-ni szerep- s ruhacsere. Szvesen alkalmaztak llatmaszkokat is, gyakran feltnik a jtkokban a kecske, a l, a medve. Mr a XVI. szzadtl vannak adataink az egyik legnpszerbb alakoskod jtkrl, az n. Cibere vajda - Konc kirly prviadalrl. Az egyik szerepl a bjti teleket (cibere), a msik a hstelt szemlyesti meg, az viszlykodsukrl szl a jtk. A legismertebb alakoskod szoks magyar nyelvterleten a mohcsi busjrs. A dlszlv erdet sokcok falarcos felvonulsairl mr a XIX. szzadbl vannak feljegyzsek, br ezek ltalban a vigadalom botrnyos rszleteit emelik ki. Mivel az larcok a szereplknek inkognitt biztostottak, viszonylag gyakran kerlt sor verekedsre, nk molesztlsra, ami ellen a felhborodott kzvlemny a hatsgok segtsgt kvetelte. A XX. szzad folyamn aztn ezt az izgalmas nnepet sikerlt mederbe terelni, s ekkor terjedt el a busjrs elnevezs is, a sokcok ezt a farsangot zr esemnyt Poklada 'tltzs, tvltozs' nven emltik.
Falufeljr menet
Gyakorlatilag a nagyobb falvakban tartott larcos, jelmezes felvonulsok, melyeket legtbbszr a farsang utols napjaiban, azaz farsang farkn rendeztek. A menetben ott haladtak a tipikus figurk (cigny, koldus, betyr, vndorkeresked, borbly...), idnknt meglltak s rgtnztt trfs jeleneteket adtak el. Gyakran szerepelt a menetben egy lmenyasszony illetve lvlegny is, s klnsen, ha abban az idben nem tartottak valdi lakodalmat a faluban, trfs eskvt rendeztek nekik. Hogy a mka mg nagyobb legyen, gyakorta a frfi-ni szerepeket felcserltk, vagy a ni szerepeket is frfiak alaktottk. A felvonulkat ltalban muzsikusok is ksrtk. A Felvidken szlovk mintra terjedt el az n. bakkuszjrs (Bacchus rmai boristen nevbl), melynek sorn kecskebrbe bjt larcos alakok ijesztgettk a lnyokat, megtrfltk a falubelieket. Egyes vidkeken npszerek voltak az lbrsgi- trgyalsok, melyeken a vdlottakat bbuk helyettestettk, vagy ppensggel llatokat tltek el. Termszetesen ezek trfs szoksok voltak, nem pedig kegyetlenkedsek. Gyakori volt a tltemets vagy farsangtemets dramatikus megjelentse is. A telet ltalban szalmabb szemlyestette meg, de lehetett csf regasszonyt brzol rongybbu is. Ezeket aztn ltalban elgettk, vagy betemettk a hba.
Blok, tncmulatsgok
A karcsonyi idszak elmltval, a mezgazdasgi munkk megkezdse eltt, a telet zr idszakban sokfel rendeztek blokat, tncmulatsgokat a falvakban, illetve a nagypolgrsg s az arisztokrcia a vrosokban. Vidken ltalban a kocsma vagy a fon volt a szntere ezeknek az esemnyeknek. A klnfle szakmk, chek bljai mellett megtallhatk az asszonyok, st a gyermekek bljai is. Npszerek voltak a batyusblok, ezekre a rsztvevk vittk az teleket, jellemzen kalcsot, stemnyt s ltalban baromfihsbl kszlt fogsokat. A farsangi bloknak mind a paraszti letben, mind pedig a vrosi nagypolgrsg krben komoly hagyomnyai voltak. Magyarzata ennek, hogy az elad lnyokat illetve a hzasuland fiatalembereket ezeken az esemnyeken vezettk be gymond a trsasgba, teht a prvlasztsban, trsasgi letben volt fontos szerepk. A legtbb lakodalmat is ebben az idszakban tartottk faluhelyen.
Farsangi kszntk
Adomnygyjt szoks, ltalban a gyermekek, ritkbban a fiatal frfiak vagy hzas emberek jrtak hzrl-hzra. A szoksrl mr a XVII. szzadbl rendelkeznk feljegyzsekkel. Nhol a tant vagy a falusi pap jvedelmt egsztette ki az adomny. A kszntk jkvnsgokat mondanak a hziaknak, cserbe szalonnt, tojst, zsrt kaptak.
A farsang ms npeknl
Velencben mr Istvn napjn (december 26.),
Spanyolorszgban pedig Sebestyn-napkor (janur 20.) kezddik a farsang.
Rmban csakis a hamvaz szerdt megelz 11 napot mondjk farsangnak illetve karnevlnak. A farsang hazja Itlia, a rmai birodalom Saturnlia nnepei. Ma a leghresebb a Velencei karnevl, misztikus maszkjaival idegenforgalmi ltvnyossg.
Prizsban a boeuf gras-t (kvr kr) larcosok vezetik krl a vrosban, s ezzel fejezik be a farsang nnept.
Nmetorszgban a maskars blok kzl kiemelkedik a farsangi idszak utols keddjn rendezett n. Narrenfest, azaz bolondok keddje.
Szintn nmet nyelvterleten dv szoks a Weibermhle (csodamalom). A trtnet szerint a fiatal frfi csf regasszonyt vesz felesgl, a molnr kell jutalom ellenben fiatal lnny "rli vissza" az regasszonyt.
Manapsg a leghresebb a Rii karnevl, mely hatalmas dszes felvonuls feldsztett kocsikkal, melyeken a szambaiskolk kpviseli ropjk a tncot.
|