MÉZESKALÁCS
Bevezető
"…a közelben mézeskalácsos sátrat pillantott meg. Nohát oda is be kell térni. Ott aztán bőven akad ajándékozni való. A mézeskalácsosság a legszellemesebb mesterség. Nem Mercur patronátussága alatt áll, hanem az Ámoré alatt. Csupa merő szerelem, csupa incselkedés. Nem is mesterember a mézeskalácsos, hanem poéta. Hangulatot ébreszt, mosolyt fakaszt az ajkakon, elpirulásra kényszeríti az arcokat süteményeivel. Úgyszólván szájába rágja az olvasóknak, ötletekkel látja el, hogyan legyeskedjék, csintalankodjék a fehérnépek körül. Ott van a mézeskalács szív, - egy kis célzás; pólyás baba, vagy csak bölcső: egy kis szemtelenkedés; mandulával kirakott lovas - egy kis jóslás. Hanem, ha az apa veszi, minden figura csak nyalánkság."
(Mikszáth Kálmán: A fekete város)
A mézeskalács magyar meghatározása 1809-ből: "A mézes pogácsa sütők, mézből, lisztből, és fűszerekből készítik tisztéjokat;"
A mézeskalácsosság története
A Mézeskalácsos tevékenysége a mézes lépekből a méz és a viasz szétválasztása volt. A mézből, mézeskalács, mézes ital, mézcukorka, mézes sütemény készült. A viaszból gyertya, padlóbeeresztő és más műszaki viaszárú készült. Legősibb sütemény a lepény volt. erős napsütésben felforrósodott kőre, vízből, lisztből, az előkelőbbek később mézből kását kentek, az megszáradt és sokáig elállt. Már az időszámítás előtti III. évezredből sütőleletek maradtak fenn. Érdekességként Egyiptomban i.e. 2880 és 2860 között ismertek egyfajta négyszögletű kemencét amelyből, miután felfűtötték, kiseperték a hamut és tűzterében sütöttek. A lepényeket a külső kemence falára tapasztották. A vályogházak napsütötte falán is szárítottak lepényeket. A mézeskalácsosság virágkora XV-XVIII. század volt.. Magyarországi vonatkozásban az Árpád házi királyok idején, a kolostorok saját méhészettel rendelkeztek és maguk készítették a viaszgyertyákat és a mézessüteményeket. Corvin Mátyás idején , már voltak mézeskalácsosok, akik már Bécsen át behozott keleti fűszerekkel dolgoztak. 1440-ben Pozsonyban majd Sopronban is volt mézeskalácsos. Nevezetessé vált a"tordai pogácsa" amely négyszög alakú tészta, a négy sarkára egy -egy kerek mézeskalácsot tapasztottak és bekenték tojássárgájával, középen bevágták, így sütés közben kinyílt. XVI-XVII. században a Dunántúli mézeskalácsosok bécsi céhnek fizette a tagdíjat. A mézeskalács készítéséhez formára volt szükség. A XV. századtól fából faragták ki a formákat. Ezt német és lengyel területről vették át. Számos egyházi tárgyú (háromkirályok, Krisztus a kereszten, Mária gyermekével,) és uralkodói képmásokat faragtak. 1713-ban Debrecenben alakult, hét mesterrel az első mézeskalács céh. Jellemző debreceni forma a tányér alakú mézeskalács. XIX. század második felében a domborított művészi mézeskalácsokat felváltotta a vásári piros (szív, huszár, baba, papucs,).A magyar mézeskalácsos ipar a XIX. század elejéig virágzott, a répacukorgyártás beszűkítette a lehetőségeket. A mézeskalácsosság vidékre szorult, vásárok, búcsúk biztosították a megélhetést. A mézeskalács nemcsak ízletes csemege, hanem sokáig őrzött emléktárgyai is voltak a vásárba, búcsúba járóknak.
(Felhasznált irodalom:Rudnay János-Beliczai László: Mézkönyv)
Mézeskalács Recept
Mézeskalácsot készíthetünk fogyasztásra (karácsonyi mézesfigurák), ajándékként ( szív), vagy éppen dekorálás szándékával saját örömünkre is. A szépen megformált, díszített mézeskalácsnak mindenki örül. A fűszeres, mézes illata is csábító. Előnye , hogy sokáig eltartható.
Hozzávalók: 1 kg liszt, 2 egész tojás, 3dl olvasztott méz, 10 dkg zsír, mézeskalácsfűszer ízlés szerint (fahéj, törött szegfűszeg, vanília aroma, citromhéj, ). 2 kávéskanál szódabikarbóna, 4 dl porcukor.
Az alapanyagokat jól összegyúrjuk, jó ha egy éjjel pihentetjük, majd sodrófával 3-5 mm vastagságúra nyújtjuk ki. Formákkal kiszúrjuk, vagy saját ötletünk alapján készített papírformát készítünk. Ezt a kinyújtott tésztára téve késsel körbevágjuk. Az így elkészített formákat díszíthetjük. Megkenjük a tésztát tojásfehérjével, majd különféle magok (tök, szezám, len, napraforgó, mandula,) felhasználásával, egy kis tű segítségével rakjuk rá azokat. A meleg sütőbe szép barnára sütjük. Másik eljárási mód, mikor az elkészített kiformált tésztát megsütjük, majd tojáshabbal díszítjük. Tojáshab: 1 tojásfehérje, 10-15 dkg 2-szer szitált porcukor. az így elkészített habbal díszítünk. Nejlonzacskó sarkára 1 mm-es lyukat vágunk, és egy kanálnyi habot teszünk a zacskóba. Gyengén nyomva a lyukon át folyó habbal díszíthetünk, majd szárítjuk. Nagyon szépen mutat a karácsonyfára így felfüggesztett habos mézesfigura. Nemcsak szép, mutatós és finom, hanem kellemes illatot is áraszt
|