Orbn napjt nneplik,
bb 2007.05.25. 07:40
akit a kdrok, kocsmrosok, szltermesztk patrnusaknt tisztelnek...
1739 (268 ve trtnt) Orbn napjt nneplik,
akit a kdrok, kocsmrosok, szltermesztk patrnusaknt tisztelnek. Orbn a fagyosszentek kz tartozik.
Rgen szobrot, kpolnt emeltek a tiszteletre a szlhegyeken, A III. szzadban lt Orbn ppt kegyes letrt szentknt tiszteli a np. A magyarsg krben Orbn a fldmvelk s a szlmvesek vdszentje lett. vszzados npi tapasztalat alapjn ugyanis a fagyosszentek elmltval, mjus utols hetben – Orbn napja tjn – jhet mg fagyveszly, s elviheti a jnak grkez termst. A szlsgazdk a XVIII. Szzad kzeptl lltanak kereszteket, kpolnkat, szobrokat a szlhegyen Szent Orbn tiszteletre kpmsa pedig szlprst, hordt, kdrch-zszlt dsztett. Ha ezen a napon szp id jrja, akkor hlsak a szentnek, virgokkal, koszorkkal, nekkel kszntik, ha nem, akkor szobrait megdobljk kvel. Egy-egy pohr borral is meglocsoljk a szobrot; gy hlljk meg a vdelmet. Ha pedig rossz az id, akkor jelkpesen megvesszzik, kicsfoljk.
Nvnnept, mjus 25-t a nyr kezdnapjnak is tartjk.
E rgi hagyomnyt egyre tbb bortermel vidken eleventi fl a lakossg.
Borversenyt, borvsrt rendeznek e napon.
Szent Orbn ppa
223-ban lett a katolikus egyhz feje s 230-ban vrtanhallt szenvedett. Kzpkori hagyomny szerint ppaknt rendelte el, hogy a miseldozat kelyht s tnyrkjt (patena) aranybl vagy ezstbl ksztsk. Ezrt kehellyel, ksbb szlfrttel a kezben szoktk brzolni. Rszben ezrt vlasztottk a szlmvesek, kdrok, kocsmrosok patrnusuknak. gy Tolna egyeslt asztalos s kdrchnek zszlajn (1822) is Orbn lthat.
Kultusza leginkbb az Alfldn, szak-Magyarorszgon s a Nyugat-Dunntlon alakult ki a 17. szzadban a Krpt-medencben. A neki szentelt kpolnkkal, szobrokkal elssorban a szlhegyeken vagy azok krnykn lehet tallkozni, hiszen tle vrjk a szlk vdelmt, megvst, a nvnybetegsgek elhrtst. Alakjt hordkra, szlszeti munkaeszkzkre is kifaragtk ugyanezen clbl.
Miutn rmai ppa volt, mindig ppai orntusban, fejn a tiarval, kezben aranykehellyel brzoljk, de minden tiszteletk mellett ersen meg is brljk: ha szp, meleg idvel rkezik, akkor szobrt a vsrtren vagy falukzpontban finom posztval letakart asztalra lltottk, megkoszorztk, borral meglocsoltk, kalccsal megajndkoztk. Ha azonban esvel, hideggel virradt meg a napja, srral dobltk meg.
(forrs: dr. Csoma Zsigmond: Szent Vinctl Szent Jnos poharig)
Orbnt a nphagyomny a fagyosszentek kz sorolja. Ha Orbn napjn fagy, akkor sszel a vincellrek nem szretelnek. Az Orbn-napi hideg a szlnek rt a leginkbb, ezrt szobrt a szlben Orbn-napon krmenetben kerestk fel. A szltermel falvak a szlhegy vdelmt s a b terms biztostst vrtk tle. Ha j id volt megkoszorztk, egsz nap bort ittak, s szobrt vagy az t jelkpez trgyat borral locsoltk, dicsrtk. de rossz id esetn kvekkel dobltk meg, szidtk, kpkdtk, locsoltk, plcval vertk, a szalma vagy fa Orbn-jelkpet elgettk.
Szegedi reg parasztok ezrt szoktk trfs-bosszsan mondogatni, hogy azt is agyon kellett volna tni, aki Orbnt beletette a kalendriumba.
Egy Szregen fljegyzett hagyomny szerint, amikor a kalendriumot csinltk s a szenteket beleraktk, Orbn a kocsmban mulatott. Ksn ment haza. Krdezte, hogy az neve hova kerlt? Amikor megtudta, hol van, azt mondotta, hogy mirt nem tettk a tl kzepre, akkor bele tudta volna fagyasztani a borjt a tehnbe, az asszonyba pedig a gyereket.
Adonyban virgokkal s zld gakkal feldsztett kpolnban tartottk az Orbn-napi mist. Ezekbl a virgokbl mindenki igyekezett egy keveset a prshzba vinni, abban a hitben, hogy az Orbn-napi szentelt virg megvdi az pletet a villmcsapstl.
Hajsi bornnep
Szenthromsg vasrnap ("Vndorl" nnep; szkelyfldi neve "kicsi pnksd"; pnksdt kvet vasrnap.)
Haznkban - a ppa vonakodsa ellenre - Klmn kirly rendeli el megnneplst. Kultusza tlnk terjed nyugat fel. A barokkban az egyhzmvszetben s az egykori vroskpekben is rzdik a Szenthromsg misztriuma. Szenthromsgnak szentelt templomok mr a kzpkortl jelen vannak a keresztny Eurpban; ksbb a trk, majd a pestisjrvnyok szorongattatsa miatt vlasztjk e titulust, s ekkortl, a XVIII. szzadtl emelik a kztri Szenthromsg szobrokat is.
Jellsnek legegyszerbb formja a hromszg, amely vagy sugrz Napot, vagy pedig "Isten szemt" fogja kzre. Az els vltozat oltalmaz cllal a hzak homlokzatra, kapubejratokra, kemenck "eltj"-re kerl.
Rgi hitnkben Mria, a Szenthromsg eleven temploma: az Atyaisten lnya, a Fiisten anyja s a Szentllekisten mtkja. A barokk Szenthromsg szobrokon Mria "negyedikknt" van jelen. A rgiek hitben valamennyi ptett templom is Mrit idzte meg.
Szegeden, de ms vrosokban is a Szenthromsg-szobor kzelben volt a rgi piac: "mgterem minden a Szenthromsg laposn" - mondogattk a rgiek. Vasrnap dleltt e szobornl gyltek ssze beszlgetsre az emberek: "minden jsg mgterm a Szenthromsg tvibe." Szerte az orszgban zarndoklatokat, krmeneteket tartottak tiszteletre s kztri jtatossgokat. (bvebben)
rnapja ("Vndorl" nnep, az oltriszentsg napja; Szenthromsgot kvet vasrnap, eredetileg cstrtk volt.
Krmenett mr a XVI. szzadban megtartjk. Virgos lombstrakat lltanak a krmenet tvonaln, nhol pompzatos mintkkal virgsznyeget is ksztenek. A strakhoz, illetve az Oltriszentsg el szrt zld gallyak, virgok s fvek gyjtse, sszehordsa a legnyek s lnyok ktelessge, az oltr fllltsa s szentkpekkel val kestse - a kijellt gazd. A virgoknak s fveknek, amelyet a "tisztilnyok" a baldachin, a Szentsg el szrnak, nagy szerepk jut a gygytsban, llati szaporasg varzslsban, a nvnyi lsdiek ldzsben; nhol az j hz alapjba is tesznek belle, s a nszgyba. Krmenet utn ki-ki hazavisz belle csakgy, mint a strak virgaibl, s zldjbl. Asszonyi dologtilt, hzifregz, s vetnap tliekre.
Jzus Szent Szve ("Vndorl" nnep; rnap nyolcadt kvet pntek; az egyhzi v utols vndorl napja, nnepe.)
Jzus nfelldoz, megvlt szeretetnek magasztos napja. Az emberi llek mennyei jegyesvel val misztikus kapcsolatt idzi meg. A kultuszt Alacocque Szent Margit ltomsai (1673-1675) szentestettk. A hagyomnytisztel jezsuitk Kalocsn s Mezkvesden e napon npviseletes krmenetet szerveztek.
(Forrs: Molnr V. Jzsef: Kalendrium)
Bvebben:
http://www.jezsuita.hu/adattar/horanszkykozpont.htm#AJezusszivetisztelet
|