bobemama2
Men
 

 

 

 

 
RA
 
*LTOGATIM*
Induls: 2006-11-13
 
HTTRZENM
 
MEN1
 

 

 

KATT   A  FELIRATRA !

 NINCS PNZED TINTAPATRONRA?

..KATT IDE!..

 

KATT   A  FELIRATRA !

KPTRAIM

CSALDOK OLDALA

 

 

 

KATT   A  FELIRATRA !

 Sajt _fcksavedurl=http://sokoldal.hu/banner.jpg
alt=

 KATT   A  FELIRATRA !

 

 
KPEK-MENܤ
 
MEN2
 

 

  

 

dv mindenkinek!
A nap mondsai!

 

Szent Pl
A szeretet himnusza

 

Szlhatok az emberek vagy az angyalok nyelvn,
ha szeretet nincs bennem,
csak zeng rc vagyok vagy peng cimbalom.
Lehet prftl tehetsgem,
ismerhetem az sszes titkokat s mind a tudomnyokat,
hitemmel elmozdthatom a hegyeket,
ha szeretet nincs bennem,
mit sem rek.
Sztoszthatom mindenemet a nlklzk kzt,
odaadhatom a testemet is gldozatul,
ha szeretet nincs bennem,
mit sem hasznl nekem.
A szeretet trelmes,
a szeretet jsgos,
a szeretet nem fltkeny,
nem krkedik,
nem is kevly.
Nem tapintatlan,
nem keresi a maga javt,
nem gerjed haragra,
a rosszat nem rja fel.
Nem rl a gonoszsgnak,
rmt az igazsg gyzelmben leli.
Mindent eltr,
mindent elhisz,
mindent reml,
mindent elvisel.
S a szeretet nem sznik meg soha.
A prftls vget r,
a nyelvek elhallgatnak,
a tudomny elenyszik.
Most megismersnk csak tredkes,
s tredkes a prftlsunk is.
Ha azonban elrkezik a tkletes,
ami tredkes, az vget r.
Gyermekkoromban gy beszltem, mint a gyerek,
gy gondolkoztam, mint a gyerek,
gy tltem, mint a gyerek.
De amikor elrtem a frfikort,
elhagytam a gyerek szoksait.
Ma mg csak tkrben, homlyosan ltunk,
akkor majd sznrl sznre.
Most mg csak tredkes a tudsom,
akkor majd gy ismerek mindent,
ahogy most engem ismernek.
Addig megmarad a hit, a remny s a szeretet,

ez a hrom,
de kzlk a legnagyobb a szeretet.


 

ha megrtjk szerepnket

a teremtsben,

s tantknt tudunk tisztelni

minden teremtmnyt.”

 

(Jamie Sands s Davis Carson)

 

 

 „Ert ad a tuds s blcsessg,

MINDIG JUSSON ID...

 

Nevetni, mert ez a llek legszebb zenje

Olvasni, mert ez a blcsessg alapkve

Dolgozni, mert ez a siker ra

Jtszani, mert ez az rk ifjsg titka

Szeretetet adni, mert gygytja az embert,

azt is, aki adja s azt is, aki kapja.

Egy pillanatnyi mosolyra,

mert ez az arc legszebb kszere

Nhny kedves szra,

mert ezzel egyms szmra

knnyebb tehetjk az letet.

 

 


s ne feledd!
Nzz be hozzm naponta egyszer
Nem fogod megbnni!

 

Csak olvasd el!

 

 

 

 

 

 

 

 

 
KAPCSOLD-ANYAGOK
 

Tovbbi idzetek...

Tovbbi idzetek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tovbbi idzetek...

Tovbbi idzetek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 
FARSANGRL
FARSANGRL : Karnevl s farsang rgen s ma

Karnevl s farsang rgen s ma

b  2007.01.07. 16:17

A carneval sz eredete, Dionszosz nnepek az kori Grgorszgban, Kzpkor, A farsang sz eredete, Busjrs Mohcson, Karnevl sz eredete, A velencei karnevl, A bazeli karnevl, Olaszorszg....stb....

 

Karnevl s farsang rgen s ma

Ha most, a farsangi idszakban kvncsi vagy arra, hogy mirt hvjuk a farsangot farsangnak, honnan ered a karnevl elnevezse, s egyltaln mi kze a kettnek egymshoz, akkor felttlen olvasd el a kvetkez oldalakat!

A carneval sz eredete

A carneval sz a carne=hs szbl vezethet le, hiszen a karnevl idszaka a bjt eltti idszak. Eredetileg maga a fogalom hshagy keddet jellte. A "carne vale" jelentse: g veled hs. A hs sz azonban nem csak a keresztny nnep bjtmegelz jellegre utal, hanem a farsangi eszem-iszomra is. Ilyenkor ugyanis rengeteg hs (diszn, marha, csirke) fogyott. A carneval sz eredete ms nzetek szerint a "carrus navalis"-ra vezethet vissza, ami hajkocsit jelent. Ezt a Dionszosz nnepekkel hoztk kapcsolatba, hiszen az istensg nnepein a fszereplt egy haj formj kocsin hztk vgig a vroson, mint a termkenysg, s bsg szimblumt. Ez az eredetmagyarzat valsznleg tves, ugyanis a "carrus"=kocsi sz az olasz nyelvben minden esetben megrizte a kt "r"-es alakot, a carneval szt pedig egyik ksbbi vltozatban sem rjk kt r-rel.

 

Dionszosz nnepek az kori Grgorszgban

A karnevlnak a Dionszosz nnepekkel val rokontsa nem teljesen alaptalan, ugyanis az kori Grgorszgban volt egy olyan Dionszosz nnep, ami ppen a mai farsangi idszakkal esik egybe. Ez az n. kis Dionszia, a falvakban december-janurban nnepeltk. Az ekkor rendezett vidm mulatsgokat hangos, larcos felvonulsok ksrtk. Ezekbl alakult ki ksbb az athni vgjtk. Ezeket az nnepeket fleg a falvakban tartottk. /Az n. nagy Dionszosz nnepek tavaszra estek, ilyenkor, mrcius-prilisban az jbort, a szl j virgzst nnepeltk elssorban a vrosokban. Ezen nnepeken drmai versenyeket is rendeztek, s a folyamatos fejlds sorn kialakult az athni tragdia./

Dionszosz nnepek az kori Grgorszgban s Saturnalik

A karnevlnak a Dionszosz nnepekkel val rokontsa nem teljesen alaptalan, ugyanis az kori Grgorszgban volt egy olyan Dionszosz nnep, ami ppen a mai farsangi idszakkal esik egybe. Ez az gynevezett kis Dionszia, amelyet a falvakban s december-janurban nnepeltk. Az ekkor rendezett vidm mulatsgokat hangos, larcos felvonulsok ksrtk. Ezekbl alakult ki ksbb az athni vgjtk. (Az gynevezett nagy Dionszosz nnepek tavaszra estek, ilyenkor, mrcius-prilisban az jbort, a szl j virgzst nnepeltk, elssorban a vrosokban. Ezen nnepeken drmai versenyeket is rendeztek, s a folyamatos fejlds sorn ebbl alakult ki az athni tragdia.)


A rgi grgk Dionszosznak ldoztak, mg az kori Rmban a februr 15-n rendezett Lupercalia-nnepeken kecskt szenteltek az isteneknek.


A Saturnalik srgi latin npnnep, mely a hagyomny szerint annak a boldog aranykornak emlkezett rejtette, mely Saturnus uralkodsa alatt volt a vilgon. vfordul nnep volt, melynek a napja december 17-re esett, de az egsz nnep teljes egy hetet vett ignybe. Rgta megltk, de szablyozsa a csszrok korba esik: Augustus hrom napot engedett, Tiberius s Caligula megtoldottk egy-egy nappal. Az egsz id alatt teljes munkasznet s korltlan jkedv uralkodott.
A gazdagok rzsval koszorztk fejket, megvendgeltk a szegnyeket, leszedtk a rabszolgk lncait, a cseldeket sajt asztalukhoz ltettk, a csaldtagok pedig apr ajndkokkal kedveskedtek egymsnak. Cirkuszi versenyek, gladitorjtkok s alakos felvonulsok kvettk egymst, melyek a bolondok nnepe, karnevl s ms nnepek skpl tekintendek

Kzpkor

A kzpkorban is tovbb ltek ezek az larcos, llatjelmezes felvonulsok. Ezeket a rgi, pogny nnepeket ksbb az egyhz keresztny tartalommal tlttte meg. A farsangi mulatsgok nemcsak a Saturnlik divatt tartottk letben, hanem a termszet megjhodsval si, vidm npjeleneteit, llati s ris figurit is. Eurpa legtbb orszgban emlkezetes s mindig jra vrt esemny volt az larcos felvonuls, amikor vagy az ismert, haj formj kocsik tetejn, vagy msfle feldsztett szekereken risi maszkos, jelmezes alakokat hordoztak krl. A renesznsz Firenzben az larcosblok vdnke maga a vrosllam Medici-uralkodja, Lorenzo Il Magnifico volt. Ekkor alakult ki a vzkereszttl hamvazszerdig tart idszak farsang elnevezse (a nmet fasen, faseln - meslni, pajkossgot zni - szbl), amely - fknt az utols hrom napban - a szabados mulatozs, kicsapongs, bjtk eltti npnneplyek ideje is. Az egybknt szigoran vallsos, htkznapi letet a fktelen rmnnep vltotta fel ekkor.

A farsang sz eredete

A Magyarorszgon kzismert farsang elnevezs a bajor-osztrk Fasching szbl ered. Ez a fogalom -akrcsak a karnevl- a kzpkorban a bjttel fggtt ssze, a bjt napjt megelz jszaka elnevezse volt. Ezt jl mutatja a Fasching irodalmi formja, a Fastnacht (Fasten=Bjtls; Nacht=jjel). Az idk folyamn a fogalom mr a bjti napokat megelz egsz idszak jellsre szolglt.

Busjrs Mohcson

A nagyon szp, nagyon izgalmas si rtusok kz tartozik a mohcsi
busjrs, amely persze vrl-vre vltozik, de szerencsre csak mrtkkel
lesz modernebb.

A flelmetes legenda, miszerint a szigehungaria-tbl.  a folyn t jtt szrnyek hada
zte el a trkt a vrosbl, mra idegenforgalmi ltvnyossgg
szeldlt. Az idjrs gynyr, itt a tavasz, tbb tzezren zarndokolnak
ma Mohcsra, hogy rszt vegyenek a nemzetkzi hr farsangi kavalkdon.

A fzfbl faragott, disznvrrel festett flelmetes larcot visel,
brnybundba bjt busk lesznek vagy hromszzan, buzognyokkal,
kereplkkel s egyb iszonyatos zajkelt eszkzkkel felfegyverkezve
vonulnak majd a vros kzpontjba kora dlutn. Itt hatalmas mglyt
gyjtanak, aztn a kl fergeteges ritmusra, krbetncolva a tzet, a
lngokra vetik a telet jelkpez koporst.

A szervezk idn gondoltak azokra is, akik nyugodtabb programokra vgynak,
ket tbbek kzt az elmlt harminc v busjrsait bemutat fottrlat,
illetve a tavaly nylt bushz vrja. Itt lkp formjban negyven
letnagysg bbu eleventi fel a hagyomnyt.

 

Karnevl sz eredete

Maga az elnevezs a kzpkori latin carne levare, "a hs elhagysa" kifejezsbl alakult ki. A hs sz azonban nem csak a keresztny nnep bjtmegelz jellegre utal, hanem a farsangi eszem-iszomra is. Ilyenkor ugyanis rengeteg hs (diszn, marha, csirke) fogyott. Nem vethet el azonban egy msik etimolgiai magyarzat sem: carrus navalisnak neveztk azt a kerekeken gurul, haj formj szekeret az kori Rmban, amelyet a februr 15-n tartott Lupercalia-nnepen llarcos tmeg hzott vgig az utckon, mint a termkenysg, bsg szimblumt, a termszet jjszletst kszntve.
(Nmetorszgban farsang utols napjn ugyanezt a hajszekeret vezettk krl a helysgekben, ezzel az jra megnylt hajzsi idszakot jelezve.) Ez az eredetmagyarzat azonban valsznleg tves, ugyanis a "carrus", azaz kocsi sz az olasz nyelvben minden esetben megrizte a kt r-es alakot, a carneval szt pedig egyik ksbbi vltozatban sem rjk kt r-rel.

 A velencei karnevl

Dl-Eurpban a farsang az v egyik legnagyobb nnepe volt, olyan kivteles idszak, amikor viszonylag bntetlenl, nyltan is ki lehetett mondani dolgokat. A farsangi idszak janurban kezddtt s a nagybjthz kzeledve nttn ntt az izgalom. A farsangot a vroskzpontban, szabad g alatt rendeztk. Velencben a Szent Mrk tren. A velencei karnevl hatalmas sznjtkhoz volt hasonl, ahol az utck alkottk a sznteret, a vroslakk voltak a sznszek, s egyben a nzk is. A kznsg az erklyekrl nzhette az esemnyeket. Tulajdonkppen nem volt les hatr a sznszek s a nzk kztt, hiszen a bmszkod hlgyek pldul az erklyekrl tojssal doblhattk meg a felvonulkat, az larcosoknak pedig gyakran megengedtk, hogy magnhzakba bntetlenl berontsanak. A velencei karnevli maszkok egybknt nagyon npszerek voltak Eurpa tbbi orszgban is. Magyarorszgra Mtys kirly korban Olaszorszgbl hozattk az larcokat, s ruhkat. A velencei karnevl mra idegenforgalmi ltvnyossgg ntte ki magt.

A bazeli karnevl

Bzel hres volt karnevljrl, de protestns vros lvn mg ez a fktelen nnep is sokkal puritnabb keretek kztt zajlott, mint mshol. A konzervatv svjciak eltltk a kznsgessget s a parznasgot, gnyt inkbb a politikbl, s a bzeli furcsa tjszlsbl ztek ezeken a nagy vrosi nnepeken. visszafogott magatarts ellenre is elfordult olyan eset, amikor az indulatok elszabadultak. 1376-ban a bzeli karnevlkor trt ki az uralkod osztrkok elleni felkels. larcosok hatoltak be a bzeli szkesegyhzba s a vrosi tancs csarnokaiba, arra knyszertve a kormnyt, hogy trvnyeit tovbb demokratizlja. A bzeli karnevlokon a farsangi idszakra jellemz jtkok egszen modern formjt alaktottk ki. Egy bizottsg (zsri) eltt kellett bemutatkozniuk az egymssal vetlked csoportoknak (cliqueknek), akik teljestmnyktl fggen pnzjutalomban rszeslhettek.

Olaszorszg

A maszk ktsgtelenl a karnevl jelkpe, Velence szimbluma.
Ez a lehetetlenre ptkez vros a lehet legalkalmasabb r, hogy a fantzia birodalmnak fvrosa legyen.

A farsang hazja Olaszorszg, ahol ez a rgi rmai Saturnlia nnepekbl szrmazott, melyeket a keresztny egyhz nem brt a np tudatbl kiirtani, s knytelen volt e rgi pogny nnepeknek nmi vallsos sznezetet adni.
Korbban nemcsak larcos felvonulsokat tartottak, virgot s gipszbl vagy cukorbl kszlt golycskkat (confetti) dobltak a jrkelkre, hanem a velencei karnevl mg llatviadalairl, valamint a rmai kori lversenyeirl is hres volt. Velence kln trtnelmi magyarzattal is szolgl: a hagyomny szerint a Kztrsasgnak a csszrh Ulrico ptrirka felett aratott gyzelme ta tartanak nnepsget ilyenkor "Hshagy Cstrtkn", a Piazetta San Marco-n.
Az els rsos emlkek, melyek megemltik a karnevlt, 1094-bl valk. Ez idben Vitale Falier volt a vros dzsja. Velence nagy s flelmetes mediterrn tengeri hatalom volt, s gyzelmeit sorozatosan meg is nnepelte; mindig is a karnevl volt a legkedveltebb mulatsgok egyike.
A XIII. szzad vgn nyilvntottk hivatalos nnepnek a hshagykeddet, s a maszk-ksztknek mr a kzpkorban sajt alcsoportjuk volt a festk chn bell. Eurpa tbb orszgba eljutottak az itt kszlt maszkok, Magyarorszgra is innen hozattk az larcokat s ruhkat Mtys kirly korban.
Velence a XVIII. szzadban elnyerte a karnevlok vrosa cmet. Ekkoriban mr Eurpa nemesei szzval znlttk el, hogy jl kimulassk magukat a vros terein s utcin, a kaszinkban s sznhzakban. 1869-ben pldul Ausztria csszra, Ferenc Jzsef is rszt vett - inkognitban - a karnevlon a Tron s Rezzonico csaldok vendgeknt. Amikor a kztrsasg megbukott, a vros fejldse albbhagyott, a karnevlrl is megfeledkeztek. A hagyomny pomps jralesztse kt vtizeddel ezelttre tehet.
1980-ban, ktszz v tli nyugalom utn jtottk fel a Velencei Karnevlt s a kzponti Szent Mrk tr nyzsg, larcos s fantziads ltogat serege hmplyg ma mr a tereken s a szk utckon. Aki elltogat ezeken a htvgken Velencbe, megismerheti ennek az elvarzsolt, romantikus vros farsangi, nagyvilgi szalonokat utnz arculatt, amely ma a vilg legrangosabb esemnyeinek egyike. Ideje alatt hozzvetleg flmilli turista keresi fl a vrost. 1979 ta, amikor ez a szp hagyomny jra letre kelt, a ltogatk szma vrl vre n. Fleg az nnepsgsorozat utols htvgje zsfolt, nem ritka, hogy sokan csak a vrostl 10 kilomterre tallnak szllst. A szllodai vendgek ktharmada klfldrl rkezik.


Trvnyek

Az Adriai Kztrsasg idejben minden tilalmat feloldottak a karnevli idszak idejre s az utckat, tereket az larcokba, lruhkba ltztt np vette birtokba. A szalonokbl, kvhzakbl a hangos s fktelen mulatozs zaja szrdtt ki. Ktelez volt az larc viselse, amelyet mr akkor is paprmasbl ksztettek s dszesen festettek, dekorltak. Az larcot azonban nemcsak szrakozsra hasznltk. Hiba korltoztk viselst trvnyek, a korabeli hradsokbl kiderl, hogy az larc lehetsget nyjtott a fegyverviselsre (melyre akkoriban nagy szksg volt), anlkl hogy brki felismerhette volna az jszakai randalrozt vagy szerencsejtkost. De alkalmas volt a maszk a polgrok szmra a hitelezk elli rejtzsre is, ennek folyomnyaknt pldul a kaszink nem engedlyeztk jtkosaik szmra viselst.

A legrgebbi trvny, mely Velencben az larc hasznlatt szablyozta - tiltja szmukra a "tojsjtk gyakorlst" -, 1268-ban szletett. A trvnyt a nagy hatalm s rettegett velencei tancs, a Serenissima hozta. A legfurcsbb rendelet, melyet a vros ftancsa hozott, 1467-bl szrmazik.
Ez megtiltotta a frfiaknak, hogy apcazrdba belpjenek, s nnek lczzk magukat. Igen jelents egy msik 1502-es rendelet, mely a plct s egyb fegyvert visel maskarsokat rendszablyozta. Nem engedlyezett az larc s fegyver egyttes viselse, a jelmezesek nem ltogathatjk a templomokat, st tbb idszakban betiltottk a felvonulsokat is.
Az egyetlen maszk, aminek a hordst majdnem egsz vben engedlyeztk, a bauta volt. Ez egy fl-larc, amellett knyelmes is, hiszen a maszk levtele nlkl brki ehet-ihat kedvre.
A trvnyeket azonban nem igazn tartottk be. Ami azt illeti, ugyanazokat a trvnyeket kellett vrl vre meghozni 1789-ig, st, egszen a msodik vilghborig foglalkozik velk a jogalkots.


A mulatsg

Dl-Eurpban a farsang az v egyik legnagyobb nnepe volt, olyan kivteles idszak, amikor viszonylag bntetlenl, nyltan is ki lehetett mondani dolgokat. A farsangi idszak janurban kezddtt s a nagybjthz kzeledve nttn ntt az izgalom. A vroskzpontban, szabad g alatt rendeztk, Velencben a Szent Mrk tren. Hatalmas sznjtkhoz volt hasonl, ahol az utck alkottk a sznteret, a vroslakk voltak a sznszek, s egyben a nzk is. A kznsg az erklyekrl nzhette az esemnyeket. Tulajdonkppen nem volt les hatr a sznszek s a nzk kztt, hiszen a bmszkod hlgyek pldul az erklyekrl tojssal doblhattk meg a felvonulkat, az larcosoknak pedig gyakran megengedtk, hogy magnhzakba bntetlenl berontsanak. A hshagy cstrtki nnepsgek eredetileg pards felvonulssal kezddtek, melyet virgkoszorba ltztetett krk vezettek. Amikor a felvonul tmeg elrte a Szent Mrk teret, az krket lefejeztk a dzse szeme lttra egy szles pengj kard egyetlen csapsval.
A velencei karnevl sok rszletet megrztt a mltbl: a dzse s vendgei az erklyrl dvzlik a npet. Megszlalnak a harsonk s az g hirtelen tele lesz menekl sznekkel, lggmbk szzai replnek, imbolyognak a magasban, mintha Velence is szllni kszlne. A Campanile tornybl a Dzsepalota egyik oszlophoz erstett drtktlen lassan csszik lefel a paprral bevont gipszgalamb. Az emberek kiltoznak, "Viva Venezia! Ciao Venezia!", a Colombina pedig a magasban kinyitja a hast, s hullani kezdenek a szalagok s a konfettik. A "kis galamb rpte" a hajdani karnevlok egy momentumra emlkeztet: akkoriban egy fiatal ktltncos haladt t a tren a harangtorony s a Palazzo Ducale Foscara Loggia-ja kztt kifesztett ktlen.Ezzel szemben az nnepsgsorozat vgn - hshagy kedd jjeln - szintn a Szent Mrk tren az egybegyltek levettk maszkjaikat, s krusban bcsztak, azt kiltozva: "Elmegy! Elmegy! Elmegy!"
Hshagykedd a karnevl utols napja s egyben a cscsnapja is. Az utols napon bcsznak el a Karnevl Hercegtl, s ahogy az els napon mindent odaadtak neki, ekkor mindent elvesznek tle. Hogy elzzk a tl rossz szellemt, s hogy valjban vget rjen a mulatozs, szimbolikusan meglik a karnevlt. A Karnevl Hercege lt, evett, ivott, tobzdott, kiszrakozta magt kellkppen, de ekkor stlusosan bcst vesznek tle. Elksrik utols tjra s megsiratjk. Az larcosok kendkkel trlgetik a szemket, hogy kifejezzk szomorsgukat. Mg brsg el is cipelik, rkennek minden rosszat, ami a vrosban trtnt, kiszabjk r a bntetst, majd a np elksri a mglyhoz.
A mglynl az l alak helyet cserl egy felltztetett szalmabbval, amit aztn tzre vetnek. A np zokogst mmel, majd visonganak, s a seprjkkel tik a fldet. A szalmabb jelkpben az nmagukban rejl rossztl is bcst vesznek. A karnevl egyik fontos eleme a tz. A megtisztulst jelkpezi, tzre teszik a rosszat, s mindenki megszabadul a bntl. Ezzel a pillanattal a termszet vgre kilp a tlbl s visszatr az lethez. Commedia dell'arte s Pantomim A commedia dell'arte a XVI-XVIII. szzadokban, a francia klasszicista drmk idejben uralta az olasz sznjtszst s egsz Eurpban elterjedt. Legfbb mfaji sajtossga a rgtnzs volt. A sznszek nem szveget kaptak, hanem csak a "carnovaccio"-ban rgztett cselekmny vzlatt, mely csupn a jtk lnyeges fordulpontjait rgztette. A rszleteket, a prbeszdeket a sznszeknek kellett rgtnzni. Erre az adott lehetsget, hogy a commedia dell'arte lland tpusokkal (tipi fissi), hagyomnyos jellemekkel dolgozott, amelyek llandsgt maszkkal s ruhzattal is hangslyoztk. A legfbb lland tpusok a kvetkezk voltak: gazdag, zsugori, reg, knyrtelen, ggs, hetvenked, az esetlen hivatalnok, hsszerelmes ifj, stb. A commedia dell'arte nem a ltvny varzsra - mint az udvari sznhz - s nem is a sz meggyz erejre - mint a humanista drmk -, hanem a gesztusok hatalmra ptett. Ez a mfaj Molierre is hatssal volt.Egyes jelenetei kz melodramatikus nmajtkot illesztettek, amellyel kialakult a mai rtelemben vett pantomim mfaja. A XVIII. szzadi Angliban harlequinade, vagy harlekind nven nll nmajtk szletett, amelyben Harlekin figura s Colombine szerelmnek komikus epizdjai tarktottk, s egyszersmind szatirizltk az egykor sznpadon eladott komoly darabokat. Pierrot szintn egy gazdag sznhzi, irodalmi, kpzmvszeti mlttal rendelkez, emlkezetes sznpadi alak. Eredetileg Pedrolino nven a commedia dell'arte egyik szolgafigurja volt s a francia sznpadon tett szert fehr arcra s b fehr ruhzatra. Gyermeki viselkedse s a kiss brgy modorbl s magnyossgbl ered ptosza a XIX. szzad nagy pantomimmvsznek, Debureaunak volt a tallmnya.


Commedia dell'arte s Pantomim

A commedia dell'arte a XVI-XVIII. szzadokban, a francia klasszicista drmk idejben uralta az olasz sznjtszst s egsz Eurpban elterjedt. Legfbb mfaji sajtossga a rgtnzs volt. A sznszek nem szveget kaptak, hanem csak a "carnovaccio"-ban rgztett cselekmny vzlatt, mely csupn a jtk lnyeges fordulpontjait rgztette. A rszleteket, a prbeszdeket a sznszeknek kellett rgtnzni. Erre az adott lehetsget, hogy a commedia dell'arte lland tpusokkal (tipi fissi), hagyomnyos jellemekkel dolgozott, amelyek llandsgt maszkkal s ruhzattal is hangslyoztk.
A legfbb lland tpusok a kvetkezk voltak: gazdag, zsugori, reg, knyrtelen, ggs, hetvenked, az esetlen hivatalnok, hsszerelmes ifj, stb.
A commedia dell'arte nem a ltvny varzsra - mint az udvari sznhz - s nem is a sz meggyz erejre - mint a humanista drmk -, hanem a gesztusok hatalmra ptett. Ez a mfaj Molierre is hatssal volt.
Egyes jelenetei kz melodramatikus nmajtkot illesztettek, amellyel kialakult a mai rtelemben vett pantomim mfaja. A XVIII. szzadi Angliban harlequinade, vagy harlekind nven nll nmajtk szletett, amelyben Harlekin figura s Colombine szerelmnek komikus epizdjai tarktottk, s egyszersmind szatirizltk az egykor sznpadon eladott komoly darabokat.
Pierrot szintn egy gazdag sznhzi, irodalmi, kpzmvszeti mlttal rendelkez, emlkezetes sznpadi alak. Eredetileg Pedrolino nven a commedia dell'arte egyik szolgafigurja volt s a francia sznpadon tett szert fehr arcra s b fehr ruhzatra. Gyermeki viselkedse s a kiss brgy modorbl s magnyossgbl ered ptosza a XIX. szzad nagy pantomimmvsznek, Debureaunak volt a tallmnya.


Tradcionlis figurk s viseletek

1790-bl szrmaz itliai tlers szerint "A maschera-ltzk nha szrke, de leggyakrabban - szinte mindig - fekete velencei kpenybl ll: a kpeny selyembl van. A fejre ftyolbl s fekete csipkbl egy pici kmzst tesznek, ennek bauta a neve. Az arc tbbi rszt fehrre festett larc takarja, ezt voltonak hvjk, ami elfedi az arcot, de a szjat szabadon hagyja. Az egszet a kalap tartja, amelyet rendszerint fehr tollbokrta dszt."
Bauta volt az els maszk, s kizrlag az arisztokratk viseltk.Egy msik tipikus velencei maszk a pestisdoktor. Elszr az 1630. vi rettenetes velencei pestis idejn emlti egy bizonyos Lancetta nev patikus, hogy nhny orvos "klns viseletben" jrja a pestises utckat, hatalmas csrszer larcot viselnek, a fejk bbjig beltztek, kesztys kezkben hossz plca. Viselje el akarta kerlni a fertzst, s a csrbe mg gygyfveket is tmtt.


 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
*KEDVENC OLDALAK * BARTOK*
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
*NNEPI IRODALOM*
 
 
**MEN**
 
 
***MEN-2***
 

 

 

MUNKA- LLS LEHETSGEK 1. Tovbb >> 

MUNKA- LLS LEHETSGEK 2. Tovbb >> 

MUNKA- LLS LEHETSGEK 3. Tovbb >> 

 

VIDEK

KPESLAPKLDIM

KPEIM-KPTRAIM

SABLONOK, MINTK

KARCSONYI-DALOK

VALENTIN NAPRL MINDEN

SMS ZENETEK

VALENTIN NAPI KSZNTK

VERSEK-IDZETEK ALKALMAKRA

BALLAGSI DALOK

VLOGATS A XX. szzadi magyar kltk szerelmes verseibl

VERSEK ANYK NAPJRA

CSODLATOS ZENE-pnspon

DEMJN-HONFOGLALS

MAGYARORSZGzene

MAGYARORSZG-BUDAPEST

EGY DES KIS ZLD MACI

SHREK-ZENL-NEKEL

VIRGOK NEKELNEK

ZENS-SZKKT

EGR-TNC-ZENE

NAGYSZLKNEK, IDSEKNEK RDEKESSGEK

MUNKA

ZLET

KIPRBLT-FINOM-RECEPTJEIM

*BOLDOGSG*

LAKSUNK S A CSILLAGOK

KALENDRIUM - 1942

GAZDA-NAPTR-VES

KMIA-TRTNETI NAPTR-VES

VICC-UJDONSGOK

 

 

 

 

 

 

Csillagszr szrja fnyt,
Kvn melegsget, bkt,

Angyalka szll hzad felett,
hogy tadjon egy zenetet:
Kellemes Karcsonyi nnepeket!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!