A karcsony eredetileg egy mozg nnep volt, az v klnbz idpontjain nnepeltk. A december 25-i dtumot Jlius ppa dntsre tztk ki az IV-ik szzadban, mert akkor volt a rmai tli napfordul, a nap visszatrsnek az nnepe. Mivel a np nem volt hajland feladni ezt a tradicionlis nnepet, a legjobb gondolat volt, hogy sszekapcsoljk a Karcsonnyal, hogy azzal helyettestsk a pogny nneplseket.
752-ben, amikor a julinus kalendriumrl ttrtek a gregorinusra, elvesztettek 11 napot az vbl. Teht a dec. 25 dtum 11 nappal htramozdult. Azok az egyhzak, amelyek ma is a julinus kalendriumot tartjk, janurban nneplik a karcsonyt, akkorra esik nluk dec.25.
A legtbb karcsonyi szoks (ajndkozs, gyertyagyjts, karcsonyjrs, karcsonyfa) rgebbi vallsokbl ered.
Itt albb tallhat egy nhny a mg fennmaradt pogny szoksokbl.
Befana -- Olaszorszg Mikulsa
Bifana, egy bartsgos boszorkny, seprn repl le a kmnyeken, hogy a kiakasztott harisnykba ajndkokat tegyen. A legenda szerint Bifana ppen sepregetett, amikor a Hrom Kirlyok bekopogtattak hozz. Felajnlottk, hogy magukkal viszik a Kisjzust megnzni, de azt mondta, nincs ideje. Utbb meggondolta magt, de mr ks volt. Ezrt mai napig is betr karcsonykor minden hzba s ajndkot hagy mindenhol a Kisjzus tiszteletre.
Svdorszgban
Mieltt a keresztnysget felvettk volna, a svdek a tli napfordulkor a napot nnepeltk. A neve Midvinterbloot, ami azt jelenti, hogy Tl Kzpi Vr, s olyankor llati s emberldozatokat mutattak be. Ezek az ldozati oltrok meghatrozott helyekre voltak fellltva, s mg jelen pillanatban is majdnem minden rgi svd templom egy hajdani ldozati szn helyn all. Az utols pogny rtusokat vgl is 1200 krl adtk fel a misszionriusok befolysra. (Br eleinte a misszionriusok is ldozatokknt vgeztk a karrierket a viking falvakban.) A Midvinterblotnak az volt a szerepe, hogy a helyi istensgeket megengeszteljk, hogy azok nagylelken szabadon engedjk a napot, s az visszatrhessen a fldre. A telek Skandinviban sttek s ijesztek. (A kzponti fts eltti idkrl beszlek...) Es azok az istenek nagyon-nagy hatalommal brtak! A cstrtk neve mai napig is a hborskods istennek, Thornak, a nevt viseli, a pntek, pedig a termkenysgt (Freja). Azt is rdekes tudni, hogy svdl a karcsonyt Julnak nevezik, s a Jul gnmnak ugyanakkora szerepe van, mint a Tlapnak, vagy a Krisztkindlinek. Nem knny a rgi pogny szoksoktl megszabadulni! lltlag a rgi valls, Thorral s bartaival az ln, itt-ott mg ma is l, ha nem is olyan vres tbb.
Napfordul Skciban
A Napfordul nnept az v legrvidebb napjnak az elestjn tartjk. Idszmtsunk els vezredben a mai sktok sei, a druidk, Napfordulkor a Nap Istent nnepeltk, rvendezve, hogy ezutn visszatr s jra ersdni fog. A szoksok ma is lnek a vgan tradcikban, az angol nyelvterleteken, s klnfle vltozatokban a vilg ms tjain.
Egy nagy fahasbot - a Julhasbot - fellltjk egy tiszts kzepn, s meggyjtjk. Mindenki azutn a tzet krltncolja. Azt mondjk, hogy minl nagyobb zajt csapnak, annl jobb, mert ezzel bresztik fel a nap istent, s gy az jjleds folyamatt.
Szamr nnepe - kzpkori keresztny nnep
Az nnep gy kezddtt, hogy megeleventettk a szent csald meneklst stt hangulat sznpadi eladsban a vros ftern, s azutn templomi szentmisvel fejeztk be az esemnyt. Idvel az nnepls mdja tvltozott pardiv, egy szamarat bevittek a templomba, mint megbecslt vendget, s megtisztelsknt a pap s a gylekezet kzsen i-ztak. Vgl ezt a Vatikn betiltotta, de mg hossz vekbe telt, mg mint vallsos nnep eltnt. Ma mr csak npi hagyomnyknt nneplik helyenknt
Ganna - etipiai szoks
A legenda szerint a juhszok, amikor meghallottk Jzus szletsnek a hrt, rztk a psztorbotjaikat s egy Ganna nevezet trsasjtkot jtszottak rmkben. Ennek emlkre jtssza ma a gannt Etipiban minden keresztny frfi s fi karcsony napjn, vagyis janur 7.-n - a rgi kalendrium szerint.
Dozmocse - a Haldokl v nnepe Tibetben
Az t napig tart nnep kzpontja egy oszlop, ami ki van dsztve csillagokkal, s egyb, sznes fonalakbl ksztett, dekorcikkal. Ijeszt maszkokat visel tncosok ugrljk krl, hogy elijesszk a rossz szellemeket az elkvetkez vre. Dridzsokkal s imdkozsokkal telnek el a kvetkez napok, finlknt a np egytt dnti le az oszlopot s szedi szt a dekorcikat.
Vajszobrszat - buddhista jvi szoks
Szintn tibeti szoks, hogy jvkor a buddhista szerzetesek jak vajbl aprlkos gonddal ksztett szobrokat faragnak, minden vben ms-ms trtnetet s tant mest eleventve meg. A szobrok nha elrik a 10 mter magassgot, s specilis vajlmpsok vilgtjk meg ket. A legsikerltebb szobrok kitntetsben rszeslnek.
Csaomosz - pakisztni napfordul nnep
Ennek az nnepnek is pogny, a muzulmn kort megelz, eredete van. A napfordul idejn egy si flisten leszll a fldre, hogy sszegyjtse az imdsgokat s elvigye a Mindenhat (Dezao) lbaihoz. Az nnep alatt a lnyok s asszonyok ritulis frdket vesznek, a frfiak, pedig vizet ntenek fejkre, mialatt egy kenyeret emelnek az g fel. Ezutn a frfiak is megmrkznak, de aztn nem szabad szkre ljenek, amg naplemente utn kecske vrrel be nem frcsklik az arcukat. A tisztt rtusok utn nagy fesztivlt rendeznek, tncolnak, tzraksokat gyjtanak s esznek - isznak. (Specilis ilyenkor egy tel, ami kecskepacalbl kszl...)
Retkek jszakja - Mexikban
Szokatlan nnepsgre kerl sor a mexiki Oaxaca-ban minden v december 23-ikn. A mlt szzad kzepn kezddtt, amikor is a spanyolok behoztk Mexikba az els retket. Oaxacaban ezek nagyon nagyra nnek, de a kves talaj miatt mindenfle furcsa, csavart formjv alakulnak. A helyi npmvszek azutn mindenfle rdekes dolgot faragnak ezekbl, jeleneteket a biblibl, meg helyi Aztk legendkbl. Kszpnz djakat nyernek a legjobb szobrszok, s az est kprzatos tzijtkkal zrdik.
Hari Kujo - Japn
Ezt a buddhista nnepet december 8.-kn nneplik Japn minden sarkban. lltlag 400 krl kezddtt a szoks. Elszr csak a szabk s varrnk nnepeltk, de ma mr rsztvesz benne mindenki, aki szeret varrni.
Az v folyamn az eltrt, elgrblt tket s ollkat nem dobjk el, hanem ezen a napon a tk tiszteletre fellltott szentlyekbe viszik ket. Ott egy tl tofuba (szjasajt) szrjk bele a kimustrlt szerszmokat. Ahogy a varrn beleszrja ket a tofuba, egy specilis imt s ldst mond, megksznve nekik a szolglatukat. Ezek utn aztn a tofukockt paprba csomagoljk s a tk rk nyugalomra, tallnak, amint nneplyesen a tengerbe dobjk ket. |