![](//gportal.hu/portal/bobemama2/image/gallery/1163651877.gif)
Aprszentek napja, aprszentek-hords
December 28. Rsze az egyhzi v → karcsonyi nnepkrnek. A krje seregl → nnepi szoksok ideje az elz nap estje is lehet. A → szoksmagyarz mondk s az egyhzi liturgia szerint emlknnep: a Krisztusrt mrtrhallt halt betlehemi kisdedek szenvedseit jelkpezi; „aprszent” minden ficsecsem, akit Herdes kirly a gyermek Krisztus keressekor megletett. A bibliai trtnet – a templomi prdikcik kvetkezmnyeknt – meglep elevensggel lt mg szzadunk elejn is az aprszentek napja szoksai mgtt. Pl. a figyermekek megkorbcsolsnak szokst a betlehemi kisdedek szenvedseire vettette vissza, a lnyok megvesszzsnek ceremnijt pedig arra magyarzta, hogy Betlehemben a figyermekek pusztultak el, most a lnyoknak kell rtk szenvedni. A → korbcsols rtusa azonban korntsem fgg ssze a bibliai trtnettel, hanem pogny → termkenysgvarzsls s → katartikus rtusok halvny emlke, amelyet az egyhz gy erstett meg, hogy a korbcsolsra hasznlt vesszt felvette szentelmnyei kz. Az ilyen vessz vagy a belle font korbcs a betegsget hrtotta volna el az emberektl. Mig sem tudjuk azonban, hogy az aprszentek napjn szoksos korbcsols rtust s kpzeteit az egyhzi gyakorlatbl, esetleg a szomszd npektl tanultuk-e el, vagy trtnelmnk mlyebb rtegeibe vezet vissza. 16. sz.-i egyhzi forrsok emltik a „vesszk megszentelst”, vilgi forrsok pedig mr a 15. sz.-bl tudstanak a korbcsols npi formirl. 20. sz.-i formi: az aprszentek napjt megelz estn, ltalban azonban aprszentek napjn a legnyek vagy figyermekek vesszkteggel vagy vesszbl font korbccsal gyengn megcsapkodjk a lnyokat, asszonyokat → szerencsekvn mondkk ksretben:
Aprszentek, Dvid, Dvid! |
(Biharugra) |
Feje se fjjon, foga se fjjon! |
(riszentpter) |
Kellses ne legyen ez j esztendben! |
(Kapuvr) |
Kellses ne legyen a hta! |
(Dunaremete) |
Ott, ahol a figyermekek megkorbcsolsa a szoks, ezt mondjk:
Szfogad, j lgy, |
Ha lenek kldenek, fnek menj, |
Ha fnek kldenek, lenek menj, |
|
Egszsges lgy, friss lgy, kelses ne lgy. |
(Zalaistvnd) |
Az utbbi vszzadban elssorban a figyermekek szoksv vlt a korbcsols. Szerencsekvn mondkik ksretben a hz minden tagjt megveregetik. A megltogatott hzaknl adomnyt kapnak. (→ mg: adomnygyjts) A Csallkzben, Szigetkzben a → legnyavats kapcsoldik aprszentek napjhoz. Itt a lnyokat korbcsoltk meg a legnyek, akik a kzs frfimulatsgra sznt adomnyokon kvl mg letkorjelz szalagokat is kaptak a lnyoktl (→ korcsoport, → korosztly). A szalagok a legnycmerre kerltek, s a lnyok gondoskodtak rendbentartsukrl. Erdly egyes helysgeiben aprszentek napjn a legnyeknek a fonban kellett – bntets terhe mellett – aludniuk. – Irod. Rad Polikrp: Az aprszentek s a liturgiatrtnet (Theolgia, 1943); Dmtr Tekla: Naptri nnepek – npi sznjtszs (Bp., 1964); Manga Jnos: nnepek, szoksok az Ipoly mentn (Bp., 1968).
A magyar nyelvterlet szaki rszn elterjedt szoks volt – mg egy-kt vtizeddel ezeltt is –, hogy a psztorok → karcsony vigilijn, december 24-n egy-egy vesszcsomval (psztorvessz) sorra jrtk a hzakat. A hzban → kszntt mondtak, majd a gazdasszony a vesszcsombl kihzott egy-kt szlat, azzal megverte a psztorokat, azutn megajndkozta ket (→ adomnygyjts). A vessznek, a rgyez gnak a tavaszi s tli nnepkr szoksaiban Eurpa minden tjn szerep jutott. Az aprszentek, a szent vessz, psztorvessz nlunk egyhzi rtelmezst hordoz. Ers szlak fzik a karcsonyra kivirgoztatott cseresznyeghoz (→ kivirgoztatott g) ppgy, mint a bibliai tudsfjhoz (→ letfa), ugyanakkor a Herdes ltal megletett gyermekekre emlkeztet szimblum (→ aprszentek napja), amely a karcsonyi jkvnsgokkal egytt az llatok megszaporodst is szolglja. rsekvadkerten (Ngrd m.) az 1950-es vekben mg szoksban volt az aprszentek-hords. A psztorok (kansz, csords, gulys) minden hzba bementek, ahonnt marht riztek. Velk mentek fiaik, felesgeik, de azok kint maradtak az utcn vagy az udvaron. k gyjtttk ssze s vittk az ajndkot (bort, plinkt, pnzt, cipt). Az aprszenteket (vrsgyr-vessz) a psztor a bal hnalja alatt vitte, botjt a jobb kezben. Az ajtban vagy a szoba kzepn megllva, dicsrtesskkel ksznt s kszntt mondott: „Boldog karcsonyi nnepeket kvnok kendteknek! Mulassk ktek Krisztus Urunk szletse napjt tbb jval, kevesebb bval. Adjon Isten orszgunkban bort, bzt, csendes bkessget, holtunk utn llekdvssget! E sz mondsom.” Rgebben a gazda, jabban a gazdasszony ktnybe csavart kzzel kihzott hrom vesszt, rvert vele a psztorra, → szerencsekvn mondkk ksretben: „Frissek legyenek s szaporodjanak a barmok.” Mshol a psztorok a vers utn nhnyat ugrottak s ezt mondtk: „gy ugrljanak a malacok (vagy a borjk)!” (→ ugrs, ritulis) A vesszt a gazdasszony az asztal mgtti sarokba tette. Csupasz kzzel nem volt szabad hozznylni. Azt tartottk, hogy aki az aprszentek-vesszt megfogja, → kelses lesz a keze. A vesszt aprszentek napjn kivittk az istllba, ott megvertk vele az llatokat, aztn eltettk, s csak tavasszal vettk el, amikor a marht elszr hajtottk ki a legelre. Honton az aprszenteket (rakottya-vesszt) karcsony bjtjig az gy alatt tartottk a psztorok, hogy kirgyezzk, mert azt tartottk, hogy ahny rgyecske, barka van a vesszn, annyi malac, annyi borj lesz a kvetkez esztendben. A szlovk vidkeken Szent Istvn s → jv napjn is szoksban volt a psztorok vesszhordsa. (→ mg: korbcsols) – Irod. Manga Jnos: nnepek, szoksok az Ipoly mentn (Bp., 1968)
![](//gportal.hu/portal/bobemama2/image/gallery/1163816329.gif)
|