Télapó hét bőre, avagy a modern mikulás…?
Az idők során a Mikulással kapcsolatban is sok minden változott. Egyebek közt a lakhelye és a fizimiskája. A Mikulás mindenkié, mégis történnek kísérletek a kisajátítására. Egyesek, -valószínűleg a norvégok,- szerint Norvégiában lakik, van, aki esküszik, hogy grönlandi a nagyszakállú gyerekbarát, a németek németnek tartják, de olyan is, akad, aki a helyi hegyekből származtatja a fáradhatatlan öreget.
A lényeg az, bárhol lakjon is, hogy a Mikulás több mint ezer éves és fiatal kora óta rengeteget változott, miközben folyamatosan törekedett a korhű öltözködésre, amíg el nem érte modern formáját. Ma már sokszor extrém, avantgárd, feminista, szexista, vagy éppen túlsúlyos és nagyivó.
Az idők folyamán ábrázolták szerzetesnek, szomorú szentnek, jókedvű villásszakállúnak, és egyfolytában változtak a viseletei, amíg pár száz éve el nem érte a népies, pirosruhás-fehérszakállas formáját, amit nagyjából máig megőrzött.
Az eredeti:
Története egy bölcs Miklós nevű püspök legendájához kötődik, aki feltehetően Kis-Ázsiából származott, de valójában csak a jószívűsége bizonyított. Ez a püspök hallott egyszer egy szegény emberről, aki nem tudott hozományt adni a három leánya mellé, ezért rabszolgának szánta őket. A lányok egész éjszaka csodáért imádkoztak, és Miklós püspök, aki az utcákat járta, hogy alamizsnát osszon a koldusoknak, meghallotta ezt. Visszatért a kolostorba, ahol a gazdag emberek áldozati ajándékait tartották, és egy titkos ládából elővett három aranygömböt, amit becsempészett a lányok ágyába éjszaka. Reggel megörült a három leány, akik később megkeresztelkedtek és férjhez mentek.
A fázós:
Erre a Miklós püspökre emlékezve rakjuk ki csizmáinkat az ablakba ma is. A híres ajándékosztó kosztüm, pedig Dél-Németországban alakult ki, ahol elterjedt az a szokás, hogy a Mikulás díszes püspöki ruhában járja a házakat és puttonyából ajándékot oszt a jóknak, Rupreht nevű szolgája pedig, akit ma krampusznak hívnak, virgácsot ad a rosszaknak.
A kövér:
A modern nagyvárosokban ma már tömegesen megtalálhatók a télapók, szánkón, autón, motoron és kerékpáron járnak, sőt telefonhívásra házhoz jönnek. Ajándékaik megszámlálhatatlanok, csoki Mikulásaik elképesztő színűek és formájúak, de a lényeg az, hogy annak ellenére, hogy nem is léteznek mindenkit el, tudnak csábítani egy össznépi mesejátékra december 6-án. Mesére egyre inkább kiéhezett világunkban ez természetes.
Forrás: Korridor
Kapcsolódó oldalak:
A finn Télapó otthona.
Az alaszkai Mikulás háza
|