Felktjk a farsang farkt
bb 2007.01.06. 06:24
"Minden farsangnak van bjtje". Vonatkozik ez a trsadalmi mret - akarom mondani: globlis - tobzdsra is.
Felktjk a farsang farkt
gy mondtk mg j tven ve az idsebb emberek, ha farsang idejn megltogattk a rokonokat, bartokat, ismersket, vagy szrakozni mentek. A farsang vltoz hosszsg idszak: vzkereszt (janur 6.) utn kezddik s a nagybjt elsõ napjig, hamvaz szerdig tart; ebben az vben mrcius 8-ig.
Vzkereszt nneplse keletrl terjedt el, s az egyhzi zsolozsma szerint "Hrmas csodval kes napot nneplnk" ekkor. A hrmas csodbl kiemelhetjk, hogy Gspr, Menyhrt s Boldizsr szemlyben a pogny vilg is meghdol a vrva vrt kirly elõtt; legendjukbl npszoks is alakult: a 40-es vekben megsznt hrom kirly-jrs. A jtkosok hzrl hzra vittk a mozgathat csillagot. Magam is csinltam ilyet, de bizony mondom, elfelejtettem, hny ga volt. Taln nem is ez a fontos, mert az dvzthz vezet utat mutatta.
Erre az idszakra csak egyetlen jelentsebb egyhzi nnep esik, a karcsony utni 40. napon, februr 2-n Gyertyaszentel Boldogasszony napja. Jeruzslemben mr a IV. szzadban nnepeltk ekkor Mria tisztulst, s a kisded Jzus templomi bemutatst, egyben - Jzus elsszltt lvn - Mria isteni szolgltra ajnlotta gyermekt. A katolikus egyhz gyertyt szentel ezen a napon. A gyertya eredetileg mhviaszbl kszlt, s mr a keresztnysg elõtt mgikus ert tulajdontottak "a mhek munkssga ltal" nyert klnleges anyagnak. Az egyhz is azt kvnja, hogy "Isten nevnek segtsgl hvsa utn a gyertya a test s a llek dvre vljk akr a fldn, akr a vizeken". Hasznltk is eleink a szentelt gyertyt mg a vzbe flt ember megkeressre is. ha nem talltk a vzbe flt tetemt, kenyrbe gyertyt szrtak, meggyjtottk, s gy vzre bocstva az ott llt meg, ahol a vzbe flt embert keresni kellett; de szentelt gyertyt gyjtottak akkor is, ha haldokl volt a hznl.
Ma mr kevesen tudjk, hogy februr 3-n, Balzs napjn is ktelezõ volt a dikoknak templomba menni, s hogy a balzsols ma is lõ szertarts. A pap kt sszekttt g gyertyt tart a balzsoland nyakhoz, s kri Istent, hogy Szent Balzs pspk esedezsre vja meg az illett a torokbajtl.
Az egyhz vszzadokig ldzte a farsangi pogny szoksokat, ksõbb mr inkbb tengedte ezt az idszakot a vidmsgnak, egszsges letrmnek, szrakozsnak. Azzal is kifejezi ezt, hogy ekkortjt az Evangliumban a knai menyegzrl emlkezik meg. Jzus elsõ csodattelnek napjt nnepeljk ekkor: a lakodalomban elfogyott a bor, s Jzus mintegy hatszz liternyi vizet borr vltoztatott. Ezzel is magyarzhat, hogy a lakodalmak tbbsgt farsang idejn tartottk.
A farsanghoz fzd npszoksok szmtalan np klnbzõ rtusainak emlkt õrzik. Farsangi idõben van a busjrs, sok helyen a prtban maradt lnyokkal tuskt hzatnak, a fiatalok kakast tnek, stb. A kakasts vres-kegyetlen szoksnak - a kakas fejt egyszerûen letptk vagy letttk - prhuzamai megtallhatk Dl-Amerikban is; mi a nmetektl vettk t, hozzjuk a grgk kzvettettk, s felteheten ott alakult ki, ahol a tykot hziastottk: mintegy 5000 ve Dlkelet-zsiban.
A farsang azonban fknt a fonk, blok, tncmulatsgok idszaka. Napjainkig gyakoriak a maskars, jelmezes blok. Leginkbb ez mutatja, hogy keresztnysg eltti szoksok megrzsrl is van itt sz. Valamikor a tnciskola is farsangi idõben volt, a prbabl, a tanfolyam rsztvevinek vizsgablja farsang vgre, farsang hrom napjra lezajlott. A kt vilghbor kztt kln bloztak nlunk az iparosok, a gazdk; de kisebb csoportok is rendeztek blt (tzoltk). A hamvaz szerdra virrad jszaka pl. Cspn a cignyok is blt rendeztek, s jflkor kes gyszbeszd utn jelkpesen eltemettk a nagybgt.
A farsang kzps hnapja februr, de elfordul, hogy mr februr 7-n vge a farsangnak. A februr sz latin eredet, amely a "tisztuls hnapja" jelents szerkezetbl rvidlt. A rgi magyar npnyelvben Boldogasszony havnak is mondtk. A latin s a magyar megnevezs rejtett prhuzama arra utal, hogy a magyarok mr a keresztnysg felvtele elõtt tiszteltk a vizek kirlynjt. A vzre utal Szz Mria ruhjban a kk szn. A "Boldogasszony" sszetett sznak eredeti jelentse "jlelk rn", s mindkt tagja szkta-aln rksgnek ltszik.
Kzs elem a rgi rmaiak s a Kaukzus krnyki osztok kultikus szoksaiban, hogy mindkt np ebben az idszakban emlkezett meg halottairl. Az osztok komahcen-nek nevezik ezt az idszakot, s ez a sz megfelelhet a magyar komzs-nak: mg a messzire szakadt rokonok is megltogattk egymst, hogy kzsen emlkezzenek a nagycsald kzs halottaira. A fonk, blok, farsangi felvonulsok larcai, maskari, maszki a halottakra val emlkezssel fggenek ssze. "A maszkba ltztt jtkosok az sk … mitikus kpviseli" - rja a debreceni Ujvry Zoltn nprajzos professzor - s rszben a gonosz, ront szellemek elriasztsra, megtvesztsre szolgltak, rszben a termkenysget biztostottk.
S h korok s erklcsk! Az kori ember nem azon mesterkedett, hogyan szabaduljon meg a nem kvnt terhessgtl, hanem hogy szaporodjon. A fiatalok beavatst a szexulis letbe s a termkenysg elsegtst szolglta az egykor Eurpa-szerte elterjedt falloszkultusz, amelynek sorn a felvonul frfiak rendszerint risi hmvesszt ktttek a megfelel helyre (innen szrmazhat a cml adott "Felktjk a farsang farkt" kifejezsnk). Mg a keresztny - polgri erklcs is megengedte, hogy farsangi idõben hzassgtr asszonyok kertnk, rmlnyok, rmhzak trtneteirl rt dramatikus jtkokat adjanak elõ, amint ezt a XVI. szzadban tevkenyked Hans Sachs - suszter s radsul klt - farsangi jtkai mutatjk.
Feltn azonban, hogy a farsanggal kapcsolatos szavaink kztt alig tallhat si magyar sz. A farsang bajor-osztrk eredet, a farsangkor legltalnosabban fogyasztott fnk szt az erdlyi szszok nyelvbl klcsnztk, ennek palc megfeleljt, a nlunk is gyakrabban hasznlt pampuskt a szlovk nyelvbl. A bl szavunk francia-nmet eredet. Eredeti jelentse valamiknt a szexualitssal volt kapcsolatban, a benyomott kzep fnk pedig alakjval sugalmazta ugyanezt. A karnevl szt az olasz nyelven is olvas Csokonai ismertette meg velnk, hiszen komikus eposznak fhst Carneval-nak nevezte.
A karnevl szt ezrt a nyelvszek olasz eredetnek vlik, s tbbfle magyarzata is ltezik; a legismertebb szerint a karnevl jelentse "Hs(tel), Isten veled!" Csakhogy a karnevl szoksa Velencbl terjedt el ugyan, de vent laki mr a Kr. e. IV-I. szzadbl nyelvemlkeket hagytak rnk. Hihetbb magyarzatnak tartom ezrt, hogy a karnevl sz jelentse "a napisten jbl jn", s eredetileg a tavaszi napfordult nnepeltk meg a jelmezes felvonulssal s az azt kvet bllal.
Nem vagyok babons, mgis megjsolhatom, hogy sok bajt megelzhetnk, ha a farsangi evs-ivs, blozs, bolondozs, maskurls kzben azt is szem elõtt tartjuk, amit a npi blcsessg a farsang szval megfogalmazott: "Minden farsangnak van bjtje". Vonatkozik ez a trsadalmi mret - akarom mondani: globlis - tobzdsra is.
|