FARSANG HORVTORSZGBAN
b 2007.01.07. 16:41
Karnevl Dubrovnikban, Spliti karnevl, Farsang Pag szigeten, Nemzetkzi karnevli felvonuls Rijekban, Kastavi kolomposbusk,
FARSANG HORVTORSZGBAN
A februr mindentt hagyomnyosan a karnevli mulatsgok jegyben telik. A nyugati tpus keresztnysg szinte minden orszgban mks nneplsek tarktjk ezt az idszakot, melynek szoksrendszere jval a keresztnysg eltti idkbe nylik vissza. A horvt tengerpart vrosaiban szintn nagy hagyomnya alakult ki a klnfle karnevli rendezvnyeknek, utcai farsangi felvonulsoknak, melyeken tletesebbnl tletesebb jelmezek lejtenek vgig a karnevli dszbe bjt utccskkon. Kvetkez rsunkban megismerkedhet a legjellegzetesebb horvt farsangi szoksokkal, valamint megtudhatja, mikor milyen karnevli mulatsgokra rdemes elltogatni az egyes tengerparti helyszneken.
Kastavi kolomposbusk ("zvoncsri") A derekukon jkora fmkolompot zrget, sokban a mohcsi busjelmezekre emlkeztet kastavi "zvoncsrok" (zvono = "harang, kolomp") a horvtok orszgosan legismertebb karnevli figuri. A jelmezes fik-frfiak tengerszltzetbe - kk-fehr cskos plba s vilgos nadrgba - bjnak, lbukra vastag zoknit hznak, melybe belegyrik a nadrgszrat. Derekukra vastag, lnkpiros megkt kerl - erre erstik fel a klnbz nagysg rzkolompokat. A fenekkn hordott legnagyobb ltalban 10-12 literes, mg az oldalt lg kisebbek 1-1,5 literesek. A zvoncsrok msik fontos kellke a vllukra tertett brnyszrme, melyet madzagokkal erstenek a felstesthez. Jelmezesnkrl ezutn mr csak a fejdsz hinyzik, mely leginkbb a mohcsi busmaszkokra emlkeztet: prselt paprbl s fbl kszlt, szrmerttekkel s szarvakkal "flelmetess tett", jkora szrnymaszk, amire a rgi egyes falvaiban piros orrot is apliklnak. Az gy felkestett zvoncsrok ltalban csoportosan vonulnak fel a helysg futcin. Nagyobb felvonulsokon minden falu zvoncsrlegnysge igyekszik ms ritmusban lpni, ami csapatonknt ms-ms kolompritmust eredmnyez. A kznsg el rve a jelmezes fik egy kupacba tmrlnek s cspjket hangos kurjongatsok kzepette sszetgetve jkora kolompzajt csapnak a krnyken.
Ltogasson el Kastavba: a karnevli szezon janur 17-n, Antal-napkor kezddik, s Hamvazszerdval r vget.
Nemzetkzi karnevli felvonuls Rijekban Rijeka a mlt szzad vgn Eurpa ezen rsznek mondhatni karnevli fvrosa volt. A farsangi szezonban egymst rtk a mozgalmas utcai nneplsek s a rangosabbnl rangosabb trsasgi rendezvnyek, larcosblak, melyeken nagystlen mulatott az eurpai arisztokrcia java rsze. A helyi sznhzban tartott n. virgblnak veken t nagy hagyomnya volt - ilyenkor a virgdszbe borult nagysznhz minden termben folyt a tncos mulatsg. Napjainkban ugyan nem ennyire nagystlen, de vltozatlan mennyisg mkval, humorral s tarkasggal zajlik Rijekban a karnevli szezon. A vros jelenleg is a rgi egyik legsznesebb nemzetkzi farsangi felvonulsnak ad otthont, melyen szmos klfldi felvonul s tbbezer nz vesz rszt, s mely sajtos tvzete az eurpai polgri (elssorban velencei s als-ausztriai) karnevloknak, valamint a krnykbeli npi folklrnak s a szlv mitolgiai hagyomnyoknak. Ltogasson el Rijekba: A Rijekai Nemzetkzi Karnevl februr 17-tl mrcius 4-ig tart. Induls eltt oldalainkon tjkozdhat a krnyk esemnyeirl (Az Opatijai rivira karnevli rendezvnyei). A lovrani Vila Astrban larcosblt rendeznek, melynek idpontjrl szintn itt tjkozdhat. Rendszernkn t (on-line) szllst foglalhat a villba.
Farsang Pag szigeten Pag sziget azonos nev szkhelye a krnyk karnevli esemnyeinek kzpontja. Itt rendezik meg a Robinja ("Rabn") cm utcn eladott, tncos-nekes npi sznjtkot. A rabn figurjt ni ltzetbe bjt, kends frfi alaktja, akit rendszerint kt fiatal fi ksr. A jtk tovbbi szerepli a keresked s barti trsasga, a zszlviv, a zensz, s mg jpr, a trk idk ltal inspirlt figura. A szinszek felvonulnak a nagy kztisztelet vezte plbnos hza el vagy a ftrre, itt kr alakba rendezdnek, s megkezddik a jtk. A trtnet egyszer: a szereplk kt ellenttes tbort kpviselnek, mindegyik magnak akarja megszerezni a rabnt. A vita veszekedss fajul, s mg az ellenfelek a mlt esemnyeinek indulatos felhnytorgatsval vannak elfoglalva - a rabnnek sikerl kereket oldania. Ltogasson el Pagra: a karnevli idszak Pagon a Vzkereszt utni els szombaton kezddik. A legltvnyosabb s egyben szezonzr rendezvnyeket a Hamvazszerda eltti hrom napon tartjk a Petar Kresimir IV. tren.
Spliti karnevl Trtnelmi forrsok szerint a dl-dalmt nagyvros karnevli szoksrendszere a mltban jelentsen eltrhetett az adriai trsg tipikus farsangi hagyomnyaitl. larcos blokat itt is rendeztek szp szmmal, s nemcsak a vros nemesi s magisztrtusi palotiban, hanem olyan kzmveldsi sznhelyeken is, mint pldul a vrosi olvasterem vagy a nagysznhz. Klns sznfoltot adtak az itteni karnevloknak a humoros-szarkasztikus elemek, melyek sokszor egy-egy kzismert szemly kifigurzsra irnyultak - a renesznsz szabadossg jegyben. A ragyogan kivilgtott utckon egymst rtk a klnbz szntrsulatok trtnelmi esemnyeket feldolgoz szabadtri eladsai Mindezt irdatlan raktadurrogs s tzijtkszer mutatvnyok, pajzn mulatsgok ksrtk. Nemcsoda, ha a korabeli vrosatyk rplapok formjban napjainkig is fennmaradt proklamcikat tettek kzz az alapvet illemszablyok betartsrl!
Karnevl Dubrovnikban Dubrovnikban a farsangols hagyomnya a 14. szzadig nylik vissza, amikor a vrosllam vezetse engedlyezte, hogy farsang idejn a polgrok befeketthetik arcukat s tetszleges figurj jelmezt lthetnek, melynek azonban az illendsg hatrain bell kellett maradnia. Ez lehetett az elzmnye annak, hogy a vros farsangi felvonulsain eleinte jrszt csak a krnyk dszes, alkalmi npviseleteiben jelentek meg a polgrok, mellzve a mshol bevett flelmetes-nevetsges jelmezeket. A fejedelmi palota el rve perg ritmus dudaszra megkezddtt a frfiak vidm hrmasugrsaival tarktott kzssgi tnc, a kl. A farsangi mulatsgok sorba olykor vitzi jtkokat is beiktattak - az utca teljes szlessgben nhny mter magassgban ktelet fesztettek ki, melyrl kzpen egy vaskosabb ezstgyrt lgattak be a jtktrbe. Az utca vgn felsorakoztak lovaikon a kopjval felszerelkezett ifjak, majd egyenknt vgigvgtattak az utcn, s a gyr al rve kopjjukkal vgta kzben gy kellett leakasztaniuk a gyrt, hogy az lehetleg fennakadjon a kopja hegyn! Ksbb, a renesznsz hanyatlsa idejn megjelentek a farsangi felvonulsokon a klnfle katonajelmezek, tncosok-artistk, igricek, s a rendszerint dajknak, mgusnak, kuruzslnak, papnak vagy ppen krampusznak ltztt mulattatk. A 18. szzadra tehet a hivatsos szntrsulatok megjelense a dubrovniki karnevlokon, akik mr szervezett keretek kztt, rszletes koreogrfival adtk el szabadtri tncos sznjtkaikat. A 20. sz. elejn a karnevli mulatozs eredetileg csupn utcai szoksa meghdtja a zrt tereket is - gy uralkodi s vagyonos krkben a szzadfordultl fogva a vros nemesi palotiban is tartanak csillg larcosblokat. Ltogasson el Dubrovnikba: a karnevli idszak Dubrovnikban februr 22-tl mrcius 4-ig tart.

|