Festés természetes alapanyagokkal
BB 2007.04.05. 06:36
Nem csupán a boltban kapható festékekkel készíthetünk lakásdíszt.
Néhány ötlet tojásfestéshez....
Festés természetes alapanyagokkal
Nem csupán a boltban kapható festékekkel készíthetünk lakásdíszt.
Néhány ötlet tojásfestéshez.
Barna- főzzünk erős fekete teát, és áztassuk benne a tojást.
Bordó- ecetes cékla levében áztassuk a tojást.
Kék- az áfonya leve kékre színez.
Zöld- csalánt, vagy spenótot is használhatunk.
Narancs- narancsszörppel fessük be a tojást.
Bézs- hagyma levével színezzük be a tojást.
Díszítés
Mozaik: fessünk be egy tojást több színűre, majd törjük apró darabokra. Fessünk be egy tojást fehérre, és ragasszuk rá mozaikszerűen a festett tojásdarabokat. Ezt az ötletet átültettem papír mozaikokra, filcre. Nagyon szép dekorációk kerekednek belőlük.
Tojáskarcolás: Fessünk be egy tojást tetszőleges színre, majd ceruzával vékonyan rajzoljunk rá tetszőleges mintát. A mintát karcoljuk bele tű segítségével. Lakkal, vagy zsírozással is fényesíthetjük.
Bundás tojás: A tojást kenjük be vékonyan ragasztóval, majd forgassuk meg szárított kókuszreszelékben. A minta variálható, akár lencsébe, búzába, szezám magba, mákba, is forgathatjuk.
Érdekes és szép ötlet, az apró gyöngyök, vagy a szárított kapor, zöldpetrezselyem.
Levélminta: A tojásra helyezzünk tetszőleges levelet, majd tegyük bele egy rossz nejlonharisnyába, s áztassuk be festékbe. A levél helye natúr színű marad.
Zászlós tojás: A tojást mártsuk be egészen az első festékbe. A második színű festékbe már csak a 2/3-ig, majd ha megszáradt, az alját helyezzük a harmadik színű festékbe, így zászlószerű, többszínű tojást kapunk.
Szivaccsal festett tojások.
Ezeket vízfestékkel pasztell színűre festjük, majd a választott színnek a sötétebb árnyalatait szivaccsal visszük fel a megszáradt felületre. Az olajos alapanyagú festékkel fröcskölt tojásokat is készíthetünk, festett tojás és egy kis kefe segítségével. Utóbbit belemártjuk az olajos festékbe, s lefröcsköljük a színes tojást.
A pöttyös tojáshoz szintén festett tojásra, textilfestékre és egy kinyomózsákra van szükség, meg egy pohárra, amin a pöttyös tojások száradhatnak.
Viasszal írt tojások
Régi időkre tekint vissza és igen elterjedt volt a viasszal írott tojások festése. Mivel nagyon mutatósak az ily módon díszített tojások és a technika szinte határtalan teret enged a mintáknak és a fantáziának, még ma is nagyon kedvelt módja ez a hímes tojás készítésnek.
Elkészítéséhez szükségünk lesz főtt tojásokra, amelyekre megolvasztott viasszal (vagy gyertyával) íróka segítségével mintákat rajzolhatunk. Ügyelni kell arra, hogy az olvasztott viaszt mindig melegen tartsuk, hogy folyékony legyen és könnyen fel lehessen vinni a tojásra. Nagyon vigyázzunk magunkra és másokra, ha elcsöpögtetjük a forró viaszt könnyen megégethetjük magunkat.
Készíthetünk klasszikus írókát ( kb. 10 cm. hosszú ágdarab, egyik végét behasítjuk kb. 2-3 cm-re, és egy kis réz csövecskét erősítünk a hasítékba erős cérnával), de próbálkozhatunk más eszközökkel is mint például a tollbetét, hurkapálca, seprőcirok, stb.
Ha a mintákkal elkészültünk, akkor a festő lébe helyezzük a tojásokat. Ma már készen lehet kapni különböző tojásfestékeket por, tabletta, vagy lap formájában, amelyekből a használati útmutató alapján készíthetjük a színes festőleveket. Ezekben hagyjuk állni a tojásokat egészen addig amíg már szépen, egyenletesen befogta őket a festék. Akkor kivesszük, szárazra törölgetjük és a felesleges viaszt lekapargatjuk róla. Ha ezután még egy szalvétával át is dörgöljük, szép fényes tojásokat apunk.
Krepp-papíros festés
Kellékek: különböző színű krepp-papír, étolaj, puha rongy.
Áztassuk a krepp-papírt forró vízbe, mindegyik színt külön csészében. Tegyük bele a tojásokat, s addig hagyjuk a vízben, amíg elérjük a kívánt árnyalatot. Vegyük ki (a legegyszerűbb egy szűrővel), csöpögtessük le, és hagyjuk megszáradni. Fényesítsük kevés étolajba mártott puha ronggyal.
Színezés ételfestékkel
Kellékek: ételfesték, fehér ecet, csészék, étolaj, puha rongy. Mindegyik színhez mérjünk ki 1/4 teáskanál ételfestéket egy-egy külön edénybe. Adjunk hozzá 3/4 csésze forró vizet és 1 evőkanál ecetet. A tojásokat helyezzük a színezékbe, s a kívánt szín eléréséig áztassuk. Emeljük ki, s a megszáradt tojásokat kevés étolajjal átitatott puha ronggyal fényesítsük ki.
Foltos tojás
A foltozáshoz tegyünk 2 teáskanál étolajat a tojásfestékbe. Mikor belemerítjük a tojást, a festék nem fog ráragadni azokra a helyekre, ahol az olaj van, így különleges, valószerűtlen mintázatot érhetünk el.
Csíkos tojás
Ha csíkos tojást szeretnénk, tekerjünk zsinórt, szalagot a tojás köré, vagy tegyük egy krumplis hálóba, szorosan kössük rá, s így fessük. Nem tiszta csíkokat kapunk, hanem teljesen egyedi, különös mintázatot.
Tojásfestés szivaccsal
Kellékek: folyékony tempera, csészék, kis szivacsdarabok, rongyok, tűk, tojástartók, átlátszó lakkspray. Helyezzük a keményre főtt, vagy kifújt tojást tojástartóba. A csészéket töltsük meg különböző színű festékekkel. Szúrjunk fel tűre egy darabka szivacsot, mártsuk a festékbe, s használjuk úgy, mint egy ecsetet. A szivacsot finoman nyomogassuk a tojás felső feléhez, majd hagyjuk megszáradni. Fordítsuk meg a tojást, és ismételjük meg a folyamatot a másik felével is. Várjuk meg, míg teljesen megszárad. Ha kifújt tojást használunk, fedjük le színtelen lakkal a tartós felület eléréséért.
Márványos tojás
Kellékek: nagy üvegedény, pasztellkréta maradékok, zöldségreszelő, pausz- vagy újságpapír, átlátszó lakkspray.
Reszeljük le papírra a pasztellkrétát. Töltsük meg az üvegedényt nagyon forró vízzel. A reszelt kréta darabkáit dobjuk a forró vízbe. Ahogy a kréta olvadni kezd, tegyük bele a keményre főtt vagy kifújt tojást. Kanál segítségével forgassuk meg a vízben. A színes krétaviasz mintázatot hoz létre a tojás felszínén.
Óvatosan emeljük ki, és helyezzük a tálba, papírra száradni. Mihelyt megszáradt, fújjuk le átlátszó lakkal.
|